Odjela jsem čerpat inspiraci. Všechny objednávky přijaté od neděle 8. 9. do pátku 13. 9. budou odeslané v pondělí 16. 9. Děkuji za pochopení!
05-07-2022
Sama jsem začala meditovat už na druhém stupni základní školy, ale poměrně brzo jsem toho nechala. Měla jsem totiž pocit, že mi to nejde a že zkrátka nejsem tím správným člověkem, ke kterému se meditace hodí. V té době jsem ale v meditaci hledala zbytečné složitosti. Až o několik let později jsem se s lehkostí k meditaci vrátila a začala hledat vlastní cesty, jak se této uklidňují činnosti věnovat. A to by podle mě měl být první krok ke správné meditaci.
Mnoho lidí se mylně domnívá, že cílem meditace je dosažení bezmyšlenkovitého stavu. To ale s naší neúnavnou myslí, která dokáže chrlit myšlenky s neuvěřitelnou rychlostí, rozhodně není jednoduché. Myšlenky se prostě i během meditace objevují. Kouzlem je tyto myšlenky přijmout a nenechat se jimi strhnout – jinými slovy nevěnovat jim pozornost. Naše myšlenky jsou jako oblaky na nebi… objeví se a zase zmizí.
Když se chceme pustit do něčeho nového, většinou potřebujeme podrobný návod, jak na to. Takovou kuchařku, která nám shrne krok za krokem, jak dosáhnout kýženého výsledku. Ale ani to není pro meditaci úplně správné. Každý z nás potřebuje trošku něco jiného… a všelijaké návody mohou být v konečném důsledku jenom kontraproduktivní. Zjistíš totiž, že sleduješ, jak sedíš, jestli správně držíš tělo, jestli máš správně složené ruce apod. Meditace se pak nikdy nemůže stát uvolňujícím prostředkem. Najdi si svoji vlastní polohu – rozhodně to nemusí být turecký sed – najdi si svoje místo a svůj způsob meditace. Ten totiž bude pravděpodobně ten nejsprávnější.
I když meditace by měla být pravidelná, abys mohl/a co nejvíce těžit z jejích benefitů, i v tomto případě zastávám názor, že by se člověk neměl do ničeho nutit. Meditace by měla být přirozená a měl/a bys na ni mít chuť. Pokud se budeš snažit naordinovat si přísnou pravidelnost, kterou se Ti pak nebude dařit dodržovat, vytvoříš si tak akorát pocity frustrace. Tvůj vnitřní kritik to pak vyhodnotí jako selhání a dost možná nakonec na meditaci zanevřeš úplně. Snaž se meditaci zařadit do svého programu v nějakých pravidelných rytmech, ale nenuť se do ní. Prostě se do ní pusť, když budeš cítit, že je to potřeba. Je úplně jedno, jestli je to ráno, odpoledne nebo se z ní stane Tvůj rituál těsně před spánkem.
I když nejsem zastáncem konkrétních postupů „jak na to“, přece jenom bych zde ráda sdílela několik rad, jak s meditací začít a jaké druhy meditace vlastně existují. V dnešní době existuje mnoho aplikací, kde nalezneš buď meditační hudbu nebo dokonce řízené meditace. Řada začátečníků je jistě ocení. Můžeš si tak vybrat podle tématu či oblasti, kterou potřebuješ vyřešit, uvolnit či posílit.
Mindfulness meditace: určitě jsi už pojem mindfulness někdy slyšel/a. Překládá se jako všímavost a cílem takové meditace je maximální koncentrace na přítomný okamžik. Během této meditace se obrátíme sami do sebe a sledujeme se jako nezaujatý pozorovatel. Opět zde platí, že myšlenky budou přicházet, to ale rozhodně nevadí. Prostě je pozoruj, zaregistruj, že myšlenka přišla a nech ji zase v klidu odejít. Nijak ji nehodnoť ani ji nesuď. Plná koncentrace na přítomný okamžik je skvělým způsobem, jak se zbavit negativních myšlenek plynoucích z minulosti a starostí vztahujících se k budoucnosti. Vyčistíme si tak mysl a zredukujeme stres. Mindfulness je ale technika, kterou můžeš praktikovat téměř u každé činnosti – cestou do práce, úklidu či během procházky. Prostě věnuj maximální pozornost tomu, co se děje kolem Tebe nebo činnosti, kterou právě vykonáváš.
Dalším způsobem je sledování vlastního dechu. Dech jsme se naučili brát jako naprosto samozřejmou součást našeho života. Aby ne, vždyť bez dechu bychom nemohli přežít ☺️. Náš dech je ale velmi často nesprávný a povrchní. Během meditace podporujeme vědomé dýchání, jehož cílem je pomále a hluboké dýchání, které má hluboce uklidňující účinek. Sledováním dechu navíc odvedeš pozornost od neustálého proudu myšlenek a krásně zklidníš vlastní mysl. Podobného účinku ale také docílíš, pokud se soustředíš na mantry či vizualizaci.
Během meditace se také můžeš soustředit na jeden konkrétní bod či předmět. Výborně tak posilníš trpělivost, trénuješ koncentraci a opět zkrotíš roztěkanou mysl, která má neustálou potřebu přebírat si hlavní slovo a nutit nás do různých činností, kterými ji zabavíme. Tradičně se doporučuje sledovat plamen svíčky, ale můžeš se koncentrovat třeba na drahý kamen, symbol čakry či jakýkoliv jiný objekt.
Zkušenější jedinci pak mohou meditaci nechat zcela volný průběh a pouze rozjímat. Cílem této meditace může být opět zklidněni, relaxace, ale také poznání sebe sama. K této meditaci se totiž můžeš uchýlit ve chvíli, kdy potřebuješ vyřešit nějaký problém nebo nalézt odpověď na důležitou otázku. Nechci, aby to znělo jako klišé, ale odpovědi na většinu otázek si opravdu nosíme ve svém nitru. Tomu ale v každodenním shonu nejsme schopni zcela efektivně naslouchat, a proto je dobré, pokusit se o to během meditace. Prostě sleduj, co se děje, nech celý průběh nenásilně plynout a uvidíš, že řešení samo přijde. Rozhodně se tak ale nemusí stát hned poprvé… nenech se tím odradit. Dej si čas a buď trpělivý/á.
Myslím, že přínosy meditace jsem již naznačila, ale pokusím se je tady ještě přehledně shrnout:
Ve výčtu benefitů bych určitě mohla pokračovat i dále, ale tyto považuji za nejdůležitější. Mně osobně meditace pomáhá zvládat uspěchanost okolního světa, která mi často není vůbec příjemná. Mám pocit, že jsme si laťku produktivity a soutěživosti postavili příliš vysoko a zapomněli jsme na to, že je v životě potřeba i zpomalit a uchýlit se k sobě. Meditaci proto vnímám jako nejdůležitější článek mé vlastní psychické i duševní očisty a péče sama o sebe. Zkus si dneska zameditovat i Ty, třeba se meditace stane i Tvým prospěšným životním návykem 🙏.
10-04-2022
Co jsou to čakry? Pro někoho naprostá samozřejmost, pro jiné zcela neznámý pojem. Když jsem svému…
26-01-2023
Stres bývá označován za jednu z hlavních příčin civilizačních chorob. Zároveň značně snižuje…
20-09-2023
Jak často se přistihneš, že svými myšlenkami přemítáš nad věcmi, které se už staly, nebo se naopak…