Mindfulness: skvělá praktika pro každý den

20-09-2023

Jak často se přistihneš, že svými myšlenkami přemítáš nad věcmi, které se už staly, nebo se naopak stresuješ tím, co se možná teprve stane? Jak často se cítíš zavalený/á pod tíhou denních aktivit a povinností? S tím vším Ti může pomoci mindfulness. V tomto článku se dozvíš, co mindfulness znamená a jak tuto praktiku dostat do každodenní rutiny.

Mindfulness: skvělá praktika pro každý den

Co je to mindfulness?

Mindfulness je praktika, která má své kořeny v budhistické praxi a do češtiny se nejčastěji překládá jako všímavost nebo vědomá pozornost. Jedná se tedy o vědomé upření pozornosti do přítomného okamžiku, přičemž se zaměřujeme na to, co se děje kolem nás, anebo uvnitř nás (v naší mysli nebo těle). Důležité ovšem je, zůstat nezaujatým pozorovatelem všech vnějších a vnitřních dějů. To znamená, že bychom je měli přijímat bez jakéhokoliv hodnocení, ulpívání nebo potlačování. Zachování neutrálního postoje může být pro mnoho lidí problematické a snadno se nechají strhnout svými myšlenkami či emocemi. Ty jsou ale pouze dočasným stavem, který nakonec stejně pomine. Je to jako pozorovat plující oblaka na nebi nebo lístek, který unáší proud řeky. 

Proč praktikovat mindfulness?

Tempo našich životů se neustále zrychluje, počet povinností narůstá a nové podněty se na nás valí doslova ze všech stran. V tomto nastavení se naše soustředěnost snadno začne vytrácet, mnoho úkonů začneme dělat na autopilota a ve výsledku zjistíme, že se naprosto ztrácíme v každodenních situacích. Jak často se Ti stane, že si nemůžeš vzpomenout, jestli si ráno vypnul/a rádio nebo zamknul/a byt? Mnoha lidem dokonce dělá problém setrvat alespoň chvíli v klidu, nic nedělat a automaticky šahají po telefonu. Klid je činí neklidnými.

Mindfulness pomáhá poznat lépe sám/sama sebe. Když totiž budeš vědomě sledovat své vnitřní procesy, dokážeš lépe pochopit souvislosti mezi svými myšlenkami, emocemi a chováním, a hlavně dokážeš odhalit jejich původ a příčinu. Časem pochopíš jejich pomíjivost, díky čemuž získáš nadhled a nebudeš se zbytečně utápět v neprospěšných myšlenkách. Díky mindfulness získáš od věcí větší odstup a nebudeš reagovat automaticky podle naučených vzorců jednání. Naopak si dopřeješ čas a prostost, abys našel/našla to správné řešení momentální situace. Trénink mysli Ti tak přinese větší vnitřní klid, soustředěnost, větší kreativitu a budeš díky němu lépe zvládat stresové situace.

Benefity mindfulness

Mnohé z nich jsem již výše naznačila, ale tady máš přehled těch hlavních pozitiv, která praktikování mindfulness přináší:

  • snížení stresu a úzkostí;
  • lepší zvládání stresových situací;
  • zlepšení pociťované kvality života;
  • poznání vlastních vnitřních procesů;
  • zlepšení soustředění a efektivity;
  • regulace nepříjemných emocí a neprospěšných myšlenek;
  • zlepšení kvality spánku.

Několik tipů, jak zahrnout mindfulness do každodenního života

Mindfulness lze praktikovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv, počet technik je opravdu široký. Všechny mají ale jeden hlavní cíl – zaměřit se na přítomný okamžik. Můžeš sledovat své nitro a pocity, nebo se naopak soustředit na to, co se děje kolem Tebe. Hlavně nic z toho nehodnoť, nepřemýšlej nad tím, co ještě musíš udělat a neveď se sebou žádný dialog. Je zcela přirozené, že Ti pozornost bude ubíhat pryč. To nevadí. Prostě se vrať zpátky do přítomného okamžiku a zbytečně se tím netrap.

Sledování dechu

Jedním ze základních cvičení mindfulness je sledování vlastního dechu. Pro začátek je dobré najít si na trénink klidné místo, posadit se do pohodlné polohy a zavřít oči, aby Tě nic nevyrušovalo. Sleduj proud svého dechu: jak se dostává do těla, jak se Ti rozpínají plíce, břicho a jak zase odhází z těla ven. Jak se cítíš? Možná Tě proud vzduchu šimrá na rtech, cítíš jeho teplo apod. Nesnaž se dech jakkoliv regulovat, prostě takto několik minut setrvej a pouze ho pozoruj.

Mindfulness meditace

Je velmi podobná předchozí technice a už jsem o ní psala ve svém článku o meditaci. Během mindfulness meditace opět upřeš pozornost do sebe a sleduješ své vlastní nitro. Můžeš se soustředit na to, jak se momentálně cítíš, jak se Ti sedí, jaké slyšíš zvuky, jaké vůně cítíš apod. Můžeš také oskenovat své tělo, tzn. věnovat chvíli plnou pozornost postupně každé části svého těla. Začni od hlavy a pokračuj dolů až ke svým chodidlům. Pokud s meditací nemáš žádné zkušenosti, můžeš využít vedené meditaci, kterých je dnes opravdu mnoho.

Všímavá procházka

Nech doma telefon a vydej se na vědomou procházku. Všímej si všeho, co je kolem Tebe… jaké stromy či domy míjíš, co se od posledně změnilo. Jaké vůně cítíš a jaké zvuky slyšíš? Přenes pozornost rovněž ke svému tělu – uvědomuj si své kroky, jaká je půda po Tvými nohami? Jde se Ti lehce, nebo jsi unavený/á? Jdeš rychle, nebo pomalu? Vědomá procházka nemusí být vyloženě zacílená do přírody, ale můžeš ji praktikovat dokonce při cestě do práce nebo do obchodu.

Vědomé jídlo a pití

Tady myslím není třeba více vysvětlovat. Až budeš příště jíst svůj oběd (nebo kterékoliv jiné jídlo), nevyřizuj u toho e-maily, nečti si noviny, neodpovídej na zprávy a přestaň scrollovat na sociálních sítích. Soustřeď se plně na to, co jíš. Budeš tak nejenom trénovat svoji mysl, ale uděláš mnohé pro své zdraví, protože vědomé stravování je rozhodně prospěšnější, než když do sebe jídlo bezmyšlenkovitě naházíš. Totéž platí například pro pití kávy. Udělej si z toho malý rituál a na místo tlachání s kolegy si svůj oblíbený šálek vypij s plným vědomým…

Pravidelné mindfulness přestávky

Pro Tvoji duševní pohodu i efektivitu je dobré mindfulness praktikovat co nejčastěji. Proto je dobré se alespoň jednou denně zastavit a soustředit se na přítomný okamžik. Kde právě teď jsi? Co se tam děje? Co děláš a co se Ti honí hlavou? Jak se cítíš? Kde je ve Tvém těle tlak? Zkus to místo prodýchat… Abys na svůj pravidelný mindfulness okamžik nezapomněl/a nastav si třeba budík nebo připomínku na konkrétní čas a opravdu toto cvičení pravidelně dodržuj. Uvidíš, že už po několika dnech se dostaví pozitivní změna. A nezapomeň… čím častěji, tím lépe.

Zpět na výpis článků

Buďte v obraze s našimi newslettery...

Přihlašte se k odběru novinek

Přihlášení

Zapomenuté heslo (obnovení hesla)
Nemáte účet? Registrujte se